BREAD-LINK

2011 m. rugpjūčio 20-28 d. Trakų rajone, Jovariškėse vyko tarptautiniai jaunimo mainai “Bread - Link”, inicijuoti Vilniaus „Babilono“ jaunimo centro ir remiami programos „Veiklus jaunimas“.

Pagrindinė projekto tema - kultūros paveldas ir bendros skirtingų tautų istorinės tradicijos, prie kurių prisilietėme per DUONĄ. Projekte duona tapo kiekvienos tautos kultūros simboliu. O tą simbolį mėginome įprasminti piešdami, šokdami, vaidindami ir muzikuodami.

 Visas aštuonias dienas 42 dalyviai iš Lietuvos, Latvijos, Italijos, Slovėnijos, Suomijos ir Lenkijos bandė iš naujo atrasti duonos svarbą ir atsakyti sau į klausimą: kas man yra duona? Jaunimas dalinosi mintimis ir patirtimi, kultūriniais panašumais bei skirtumais. Dalyviai buvo paruošę namų darbus: įdomius pristatymus apie duoną ir savo šalį. Šalia kūrybinio proceso dar surengėme kelionę į Rumšiškių muziejų, kur turėjome galimybę visi kartu išsikepti šviežios ir gardžios lietuviškos duonos.

Atradę tradicinės duonos panašumus bei skirtumus galvojome, kaip tai įprasminti kūrybinėje prezentacijoje. Sugalvojome, kad visą projektą vainikuos du flashmob pasirodymai Trakuose, kurių tikslas - išreikšti savo pagarbą duonai ir paskatinti kitus žmones susimąstyti apie duonos vertę.

Per porą dienų sulaužyti ledai tarp nedrąsių, lietingo Vilniaus pasitiktų 16-19 metų jaunuolių leido suprasti, kad, nors kiekviena šalis ir skirtinga, visus mus vienija bendros istorinės tradicijos bei panašios vertybės. Būdami kartu „duonkepiai" pajuto dalinimosi, klausymosi, supratimo ir tolerancijos vertę. O projektui einant į pabaigą, visi tapo lyg viena didelė šeima. 

Akimirkos iš projekto